Про що мовчить ендометріоз?
У сучасному світі проблема ендометріозу займає одне із перших місць серед захворювань репродуктивної системи жінки. За останніми статистичними даними близько 180 млн жінок страждають даним недугом. Що це за захворювання? Які причини та наслідки? І взагалі, чому саме жінки стають його жертвами?
Ендометріоз — це захворювання що характеризується вогнищевим розростанням ендометріоїдної тканини за межами матки. Ендометріоїдна тканина — тобто сам функціональний шар ендометрію, при відсутності вагітності щомісяця під дією гормонів проходить низку перетворень для того щоб створилися умови для майбутнього прикріплення ембріона, але при відсутності вагітності, різкому спаду гормонів- ендометрій відшаровується і розпочинається менструація. Нажаль істинна причина виникнення ендометріозу ще досі не встановлена, але основною теорією його виникнення є ретроградний відтік по матковим трубам менструальної крові з подальшою ектопічною імплантацією( прикріпленням) до різних тканин, органів. Найбільше розповсюдженими є: м`язевий шар матки, маткові труби, яєчники, шийка матки, більш рідкісні форми- сечовий міхур, кишечник , траплялися випадки візуалізації ендометріоїдних вогнищ в легенях, плеврі, перикарді.
Основний і найбільш поширений симптом що може вказувати на дане захворювання- хронічні тазові болі, при прогресуванні хвороби може з’являтися біль при сечопусканні та акті дефекації, біль під час статевого життя, нестерпні болючі меніструації, безпліддя.
Звичайно для постановки діагнозу — скарг жінки не достатньо. Основними діагностичними критеріями являється лапароскопічна візуалізація вогнищ ендометріозу з подальшим гістологічним підтвердженням. На даний час ультразвукова діагностика набула маштабного значення для встановлення первинного діагносту. На узд ми можемо виявити вогнища ендометріозу в матці, яєчниках і це буде вже першим кроком для подальшої діагностики та постановки остаточного діагнозу.
Неможна забувати також і про спадковість. Якщо по жіночій лінії виявлялося та прогресувало дане захворювання то шанси у майбутнього покоління зіткнутися з даною проблемою є досить великими.
Як лікарю-репродуктологу хотілося б привернути увагу жінок які планують вагітність, жінок які довгий час не можуть отримати довгоочікуваний тест на вагітність, жінок в пошуках істини або причини, в пошуках відповіді на питання — чому? Нажаль тяжкість захворювання рівнопропорційна шансам на самостійне зачаття.
Адже, ендометріоїдні вогнища в маткових трубах — порушують їхню функцію, ендометріоз в яєчниках — погіршує якість яйцеклітини, ендометріоз в матці — в рази зменшує чутливість ентометрію до імплантації. Встановлено що тяжкість/стадія захворювання може не збігатися з сукупністю симптомів та впливом на репродуктивну функцію.
Що ж стосується підбору відповідних схем медикаментозного або ж хірургічного лікування — все це залежить від ступеня тяжкості, прогресування розвитку хвороби, локалізації вогнищ та репродуктивних намірів жінки. Особливої уваги заслуговують жінки з плануванням вагітності. Ми повинні розуміти що дане захворювання потребує комплексного та довготривалого лікування. У давнего приятеля блондинки вдруг появилось желание трахнуть ее в ротик Першим і важливим моментом для кожної з нас — є постановка діагнозу і підбір методу лікування. Хочеться зауважити що хірургійний метод лікування – це стосується здебільшого ендометріозу яєчників (наявність ендометріом розміром 3см і більше) має руйнівну силу на оваріальний резерв яєчника, тому в таких випадках потрібно зважити всі за та проти, використати всі можливі шанси (наприклад кріоконсервацію ооцитів. Нажаль науковий світ ще й досі в пошуках ідеального методу лікування ендометріозу а час завжди діє проти нас, адже без лікування хвороба прогресуватиме, а якість життя — знижуватиметься. Тому не зволікайте, не бійтеся, не панікуйте, не займайтесь самолікуванням, довіртеся професіоналам, щоб незабаром ваша мрія стала реальністю, і ви почули заповітні слова — я мама!
Лікар-репродуктолог Ступчук О.Л